Terratest facebook Terratest youtube

Dzisiaj zamówienie - jutro dostawa
24 h - Hotline
+48 793 049094

Terratest prezentuje światową nowość: „Lekka płyta dynamiczna” jest teraz bezprzewodowa

05. Oktober 2013

Lastplatte BT5000 blauLekka płyta dynamiczna firmy Terratest jako kompaktowy miernik daje w mgnieniu oka pogląd na jakość zagęszczenia podłoża. Jest używana głównie przy budowie dróg i rurociągów. Niedawno wprowadzony na rynek nowy model TERRATEST 5000 BLU berlińskiego producenta płyt dynamicznych rezygnuje z połączenia kablowego i przekazuje wyniki pomiarów z płyty do komputera pomiarowego przez Bluetooth. Ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi urządzeniami łączonymi kablem, zwłaszcza, że płyta obciążająca z czujnikiem znajduje się jest naturalnie na podłożu. Terratest 5000 Blu jest wyposażona w technologię Bluetooth, nawigację głosową, system GPS, drukarkę do wydruków w terenie, kartę SD jako zewnętrzne urządzenie pamięci masowej i tryb wprowadzania tekstu.

 Łączenie kablem zawsze stanowiło problem lekkich płyt dynamicznych. Większość napraw związanych jest z tym słabym punktem, a żaden kabel nie wytrzymuje przez dłuższy czas tak dużych obciążeń w budownictwie ziemnym. Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenie musi być kalibrowane po każdej naprawie, nieco wyższa dopłata do ceny urządzenia z Bluetooth szybko się zwraca. Poza tym, odczuwany jest brak urządzenia na budowie, kiedy jest odsyłane do producenta z powodu wadliwego połączenia kablowego. TERRATEST wprowadzając tę nowość produkuje jedyną obecnie na świecie według własnego rozeznania płytę dynamiczną, która może działać bezprzewodowo.

Kanalbau_BT5000Połączenie Bluetooth nie jest jedyną innowacją w nowej Terratest 5000 BLU. Jako przydatny dodatek oprócz technologii Bluetooth urządzenie posiada na przykład ciągły tryb pomiarowy. Operator może wykonać szereg pomiarów bez konieczności korzystania z komputera pomiarowego, ponieważ pomiary mogą być uruchamiane bezpośrednio płytą dynamiczną. Absolutną innowacją lekkich płyt dynamicznych Terratest są też wskazówki głosowe, które wydają zdalne instrukcje dla operatora urządzenia. Polecenia głosowe zapewniają ponadto, że wyeliminowane są błędy, ponieważ użytkownik otrzymuje wyraźne, głośne instrukcje, które prowadzą go przez cykl pomiaru.

Jako uzupełniającą funkcję w stosunku do nawigacji głosowej urządzenie posiada magiczne oko w płycie obciążającej, pokazujące “gotowość do pomiarów”, “przekazywania sygnału” i “stand by” wizualnie diodą LED w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym i w ten sposób udziela operatorowi dodatkowego wsparcia.

Rzeczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na jakość zasilania przy zakupie lekkiej płyty dynamicznej, ponieważ tradycyjne urządzenia zasilane bateriami R6 lub też akumulatorami R6 mogą szybko dotrzeć do granic ich wytrzymałości. Polecane jest w każdym przypadku używanie urządzenia z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, ponieważ nie są tak wrażliwe, gdy stosuje się je w niskich temperaturach.

Lekka płyta dynamiczna posiada system GPS, ponieważ już od kilku lat liczne instytucje sektora publicznego, biura inżynierskie czy nadzory nie uznają pomiarów bez dokumentacji ze współrzędnymi GPS. Inną cechą nowego urządzenia jest kompaktowa, ochronna konstrukcja. Obudowa miernika Robusta pozostaje na budowie zamknięta i jest obsługiwana za pomocą zewnętrznych przycisków. Tak więc elektronika jest zabezpieczona przed kurzem i brudem.