Terratest facebook Terratest youtube

Dzisiaj zamówienie - jutro dostawa
24 h - Hotline
+48 793 049094

Dynamiczne badanie nośności gruntu z CARRELLO

05. April 2013

carello_transportwagen_leichtes-fallgewicht-191x300
W inżynierii lądowej, budownictwie drogowym lub przy budowie rurociągów jest niezwykle ważne, aby grunt był doskonale zagęszczony i miał odpowiednią nośność. Tylko w ten sposób można zapewnić, że ​​nie wystąpi później żadne niepożądane osiadanie na drogach, trasach lub ścieżkach.

Taki dynamiczny test nośności można wykonać szybko i łatwo lekką płytą dynamiczną, ale urządzenie nie jest tak lekkie, jak obiecuje nazwa. Producent lekkiej płyty dynamicznej TERRATEST 3000 z Berlina wprowadził mobilny system pomiarowy “CARRELLO”, który umożliwia dynamiczny pomiar osiadania 35-kilogramowym urządzeniem, bez podnoszenia go lub noszenia. “CARRELLO jest systemem, który jest całkowicie zaprojektowany dla potrzeb wykonywania pomiarów na budowie”, powiedział Frank G. Schulz, dyrektor zarządzający TERRATEST GmbH. “Szczególnie noszenie urządzenia jest uciążliwe i fizycznie męczące, a na ten problem mamy teraz eleganckie rozwiązanie “, powiedział Schulz.

W porównaniu do normalnego wózka transportowego, tutaj nie trzeba unosić urządzenia do badania zagęszczenia gruntu. Płyta podróżuje wózkiem na dwóch wspornikach ze stali nierdzewnej, zaczepianych  tuż pod ukośnymi uchwytami płyty obciążającej, za ich pomocą podnosimy urządzenie i przechodzimy do wybranego punktu pomiarowego. Teraz cofamy wózek i wykonujemy pomiar. Elektroniczny miernik nośności pozostaje podczas całego pomiaru zamocowany na “CARRELLO”  i podłączony jest zawsze z urządzeniem, dzięki czemu można poruszać się wygodnie po placu budowy. Prowadnica jest dodatkowo zabezpieczona przed upadkiem. Zamocowany gotowy do pracy system może być ustawiony na budowie i w razie potrzeby ponownie szybko wykorzystywany.

W ten sposób, przy małym wysiłku można  szybko wykonać testy osiadania na rozproszonych i rozległych terenach bez potrzeby noszenia urządzenia i ponownego podłączania.

Ten wyjątkowo praktyczny system stanowi zasadniczą poprawę całego procesu pomiarowego, ponieważ stosunkowo duży ciężar urządzenia często negatywnie wpływał na dokładne i rzetelne wykonanie kompleksowych geotechnicznych badań zagęszczenia gruntu.

“Od razu dostrzegamy korzyści płynące z “CARRELLO” ponieważ musimy dokonywać pomiary na dużych odległościach na rurociągu”, powiedział Klaus Rubenbauer z firmy Karl Krumpholz z miasta Kronach. “Co więcej, nikt nie musi nosić urządzenia po budowie, a elektronika w czasie pomiaru nie jest na ziemi”, powiedział rozmówca.

Dla oszczędności miejsca w czasie transportu można rozłożyć “CARRELLO” na dwie części dzięki precyzyjnemu zindywidualizowanemu systemowi montażowemu. Wszystkie elementy wykonane są ze stali nierdzewnej, co zapewnia trwałość i maksymalną funkcjonalność.